Свято-Миколаївський собор гарнізонний

227

Пам’ятки в Свято-Миколаївський гарнізонний собор, фото, опис, контакти, телефон, адреса, офіційний сайт, приватний гід в Свято-Миколаївський гарнізонний собор, екскурсовод, замовити екскурсію,

Свято-Миколаївський собор розташований в самому центрі Брестської фортеці, позаду монумента «Мужність» і його білі стіни і золоті куполи видніються здалеку. Важко повірити, але ще 20 років тому це була напівзруйнована будівля з нечіткими контурами, в бюджетному отворах якого можна було розрізнити вівтарну частину і навісні балкончики.

В 1851 році, за імператорським указом на гроші офіцерів гарнізону почалося будівництво православного собору. Місце для будівництва було обрано не випадково – колись на цьому місці знаходився костел августинців. На відкритті храму був присутній цар Микола II. За білі стіни храм почали називати «Білою церквою». Пізніше церкву освятили на честь Миколи-чудотворця.

Після першої світової війни, Свято-Миколаївський храм був відданий католицької церкви і перетворився в костел Святого Крістофа. Після приєднання Бреста до СРСР в 1939 році в колишньому костелі був влаштований офіцерський клуб. Велика вітчизняна війна перетворила в руїни більшу частину будівель Брестської фортеці, не пощадила вона і будівлю колишнього храму, хоча стіни і стеля все ж вистояли. Після війни якийсь час у напівзруйнованій будівлі був склад, а після його просто залишили обсипатися.

У 1994 році храм повернули православній церкві, і мало-помалу, цеглина за цеглиною його почали відновлювати в первозданному вигляді. Цегла брали з уламків зруйнованих казарм Фортеці, і через роки, в результаті наполегливої праці, Свято-Миколаївський храм знову засяяв білими стінами і золотими куполами. А ще в Білій церкві тепер найбільший і дзвінкий дзвін у Білорусі. Його голос розноситься над казематами Брестської фортеці, над братською могилою, над вічним вогнем і відлітає в небеса.