Храм Іверської ікони Божої Матері

405

Пам’ятки в Храм ікони Іверської Божої Матері, фото, опис, контакти, телефон, адреса, офіційний сайт, приватний гід в Храм ікони Іверської Божої Матері, екскурсовод, замовити екскурсію,

В старому районі Феодосії, прямо біля стін Генуезької фортеці, розташувався один з найцікавіших стародавніх пам’яток Криму – феодосійський Іверський храм.

Своїм архітектурним виглядом він схожий з вірменськими церквами: квадратна будівля, увінчана куполом на восьмигранному барабані з вузькими вікнами. Прийнято вважати, що він зведений в XIV столітті, але деякі вчені припускають більш раннє його виникнення. Складена з дикого каменю, без всякої обробки зовні, з гладкими стінами і невеликим куполом, храм виглядає скромно, не відволікаючи парафіян своїм убранням від головної мети візиту сюди. Але в цій суворості таїться якась притягальна сила, яка не дозволяє пройти повз подвір’я, потопаючого у квітах.

Храм був розписаний дивовижними фресками, окремі фрагменти яких збереглися до наших днів. Видатний російський мистецтвознавець Ігор Грабар, побувавши в храмі, припустив, що ці фрески могли належати великому Феофану Греку.

З Иверским храмом пов’язана ще одна історична подія. Восени 1474 року у Кафу (так раніше називалася Феодосія) з далекої Індії прибув мандрівник Афанасій Нікітін. Перше, що він побачив на березі, був цей храм. Оскільки відважному мандрівнику довелося тривалий час жити серед «інородців», то він з радістю помолився в храмі, завдяки Всевишньому за вдале повернення з небезпечного плавання.